Ponad 30 lat doświadczenia, przeszło 50 tys. osuszonych budynków!

Menu główne

Jak zlikwidować inne ("nie-kapilarne") rodzaje wilgoci

Oprócz wilgoci kapilarnej istnieją 4 inne, podstawowe rodzaje wilgoci występującej w budynkach:

 • wilgoć pochodząca z zalania - będąca wynikiem np. pęknięcia rur, niesprawnych parapetów czy też powodzi;
 • wilgoć kondensacyjna - wynikająca z niedostatecznej wentylacji budynku;
 • wilgoć higroskopijna - będąca wynikiem wchłaniania przez ściany wilgoci z powietrza;
 • wilgoć budowlana (technologiczna) -wynikająca z nieodparowania wody użytej do budowy i wykończenia mieszkania;

Poniżej przygotowaliśmy więcej informacji na temat wilgoci pochodzącej z zalania. Informacje dotyczące innych rodzajów wilgoci, ich przyczyn, tego co pochłania wilgoć oraz sposobów ich skutecznej likwidacji, są dostępne po wypełnieniu automatycznej ankiety diagnostycznej znajdującej się tutaj.

Wilgoć pochodząca z zalania

Czym jest i  skąd się bierze wilgoć zalewowa

Ten rodzaj wilgoci może mieć wiele przyczyn. Osuszanie po zalaniu i sposób postępowania jest uzależniony od tego, co był powodem zalania. Poniżej podajemy najczęściej występujące przyczyny zalania wraz z  typowymi ich objawami:

Zalanie w wyniku powodzi - patrz poniżej.

Zalanie wodą opadową
. Może być spowodowane uszkodzeniami technicznymi takimi jak: uszkodzone lub zatkane rynny, studzienki na deszczówkę, rury drenażowe, niesprawne parapety i gzymsy itp., czy też wadliwą lub uszkodzoną ochroną muru przed wnikaniem wody z opadów atmosferycznych (uszkodzenia w pokrywie dachu, wadliwie uszczelnione kominy, brak odwodnienia dachu itd.). Ściana może być  w ten sposób zalewana wodą  przez długi czas, zalanie powodzią wymusi osuszanie piwnicy. Woda spływająca ze  źle wykonanego (czy nie osłoniętego) komina może pojawić się nawet wewnątrz budynku powodując wilgoć w pokoju. Również gwałtowny deszcz uderzający od strony nawietrznej w przepuszczający wilgoć tynk lub nieotynkowany mur, a także spiętrzona od strony zbocza lub czasowo wysoka woda gruntowa mogą być przyczyną wnikania wody do murów pod  ciśnieniem.

Zalanie wodą wodociągową (pęknięcia rur wodociągowych) – podobnie jak w poprzednim przypadku jest to zalanie czystą wodą bez zanieczyszczeń. Może mieć bardzo intensywny- choć krótkotrwały charakter. Usunięcie przyczyny jest stosunkowo proste (naprawa szybko stwierdzonego uszkodzenia).

Zalewanie wodą rozpryskową. Mury zewnętrzne budynku  stykające się z ziemią są narażone na wnikanie wilgoci gruntowej od strony bocznej. Na  gładkiej powierzchni terenu przy murach  (np. w postaci płyty betonowej wokół domu) padający deszcz odbija się i rozpryskuje w obrębie cokołu budynku. Szczególnie niekorzystną sytuacją jest położenie domu w pobliżu szosy (znacznie większa ilość „rozprysków” spod kół samochodów). W takim przypadku wnikająca w mur wilgoć zawiera często sole (chlorki) i inne substancje używane przy zimowym odśnieżaniu dróg.

Zalanie z urządzeń AGD (pralki zmywarki) - woda zalewająca zawiera pewną ilość soli i innych agresywnych substancji chemicznych nierzadko powodująca dodatkową wilgoć w łazience.

Zalanie ściekami sanitarnymi –  ścieki pochodzące z kanalizacji  zawierają azotany, które są szczególnie niszczącym rodzajem soli. Nierzadko  dochodzi do  zalania długotrwałego, powodującego nasączenie  muru w poważnym stopniu.

Przykłady zalewania

Zalewanie wodą z ulicy Zalewanie z parapetów
Zalewanie wodą z ulicy Zalewanie z niesprawnych parapetów

 

Zalewanie z uszkodzonych rur Zalewanie z uszkodzonej rynny Zalewanie sufitu
Zalewanie z uszkodzonych rur Zalewanie z uszkodzonej rynny Zalewanie sufitu

 

Jakie są konsekwencje tego rodzaju wilgoci

Zarówno konsekwencje jak i sposoby likwidacji wilgoci zależą od konkretnej przyczyny zalania. W każdym przypadku wilgoć w murze stanowi  pożywkę dla pleśni czego przykrym skutkiem może być grzyb w mieszkaniu. W przypadku zalania wodą zawierającą szkodliwe substancje chemiczne (jak np. w przypadku zalania wodą z urządzeń AGD, z kanalizacji, czy też w przypadku domu położonego niedaleko szosy)  dochodzi do tego destrukcyjne działanie tych substancji na  tynk i mur.  

Sole zawarte w wodzie (w postaci chlorków, siarczanów, i azotanów) rozpuszczone w wodzie wnikają w ścianę, gdzie się osadzają. W trakcie odparowywania wody sole krystalizują się i z bardzo dużą siłą niszczą materiał, w którym się znajdują (siła nacisku w czasie krystalizacji wynosi nawet do 2 ton/cm2). Wynikiem tego jest destrukcja tynku, jak i samego muru. Jeżeli  mur jest w dalszym ciągu wystawiony na działanie wilgoci dochodzi do zjawiska tzw. pompowania wilgoci: sole ponownie wchłaniają wilgoć, rozpuszczają się i wnikają w dalsze warstwy muru, a następnie ponownie krystalizują się i ponownie niszczą ścianę.

3 etapy usuwania wilgoci pochodzącej z zalania

 1. Podstawową praktyką w zwalczaniu skutków zalewania jest zasada „najpierw zakręć kurek” czyli wyeliminowanie przyczyny zalewania. W zależności od przyczyny będzie to naprawa uszkodzonych rur, rynien itp. czy też odpowiednie zabezpieczenie muru przed wilgocią.
 2. Drugim krokiem jest  usunięcie zawilgocenia przy pomocy osuszaczy kondensacyjnych, wentylatorów i tym podobnych urządzeń pozwalających na szybkie pozbycie się wilgoci. W przypadku niewielkiego zawilgocenia może wystarczyć samo intensywne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia/obszaru.
 3. Trzecim krokiem jest dokonanie fachowej oceny zniszczeń i dobranie odpowiedniej technologii naprawczej. W przypadku zalania czystą wodą (zalewową lub wodociągową) wymagany jest jedynie odpowiednio długi okres wysychania. W przypadku dodatkowych zanieczyszczeń konieczne może okazać się usuwanie grzyba w mieszkaniu i zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Tryb postępowania powinien być ustalony z fachowcem. W niektórych przypadkach wystarczy samo przemalowanie ściany, czasami trzeba wymienić tynk na nowy, a w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie np. specjalnych rodzajów tynków (np. tynków renowacyjnych). Ważne jest aby renowację zalanych obszarów przeprowadzać dopiero po ich osuszeniu.

 

Wskazówki do osuszania budynku po powodzi - stop wilgoci!

 • Osuszanie domu zalanego trwa lata, a nie miesiące.
 • Bardzo ważna jest kolejność prac. Tu musi doradzić  fachowiec umiejący mierzyć parametry muru - w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko iż wilgoć powróci a Ty zmarnujesz pieniądze np. kładąc tynk na mokry mur.
 • Grzej i wietrz. Tego przykazania przestrzegać należy w każdym domu, a już w zalanym bardzo mocno nie tylko dopiero gdy widać objawy jak wilgoć na szybach.
 • Stale mierz względną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli przekracza 60% - proces osuszania bardzo zwalnia. Rób wszystko, żeby utrzymać niższą wilgotność - usuwanie wilgoci z powietrza powinno być priorytetem.
 • Koniecznie zlikwiduj wszystkie inne usterki mogące powodować zalewanie budynku (np. uszkodzone rynny, źle wyprowadzone parapety, itp.).

Jeżeli podejrzewasz, że oprócz wilgoci zalewowej  występuje u Ciebie wilgoć kapilarna (podciąganie wilgoci z gruntu) proponujemy wypełnienie formularz znajdującego się tutaj.  W innym przypadku sugerujemy kontakt z fachową firmą budowlaną, która ma wiedzę i doświadczenie przy usuwaniu różnych rodzajów wilgoci. System osuszania murów firmy Aquapol nie osusza wilgoci pochodzącej z zalania.